מסטרה בימבה

מסטרה בימבה (שמו המלא: Manuel dos Reis Machado; ‏23 בנובמבר 1900 - 15 בפברואר 1974), מחשובי המאסטרים בקפואירה. מנואל נולד בסלבדור בבאהיה, ברזיל.את הכינוי "בימבה" הוא קיבל בעקבות התערבות של אימו ושכנתה אם התינוק הוא בן או בת, בימבה בברזילאית הוא כינוי לאיבר מין זכרי.

== הרקע להכנסות מסטרה בימבה לעולם הקפוארה ==
תחילת דרכו של מנואל ב[[אמנות לחימה|אמנויות הלחימה]] הייתה אצל אביו. אביו של מנואל לימד אותו [[באטוקי]], אמנות לחימה פשוטה יחסית המורכבת מבעיטות ברגליים (דמוי [[באנדות]] - טיטוא רגליים), וניסיון להוציא את היריב מ[[שיווי משקל של גוף|שיווי משקל]].
 
בשנת [[1892]] נשיא ברזיל Marechal Deodoro da Fonsec, חוקק [[חוק]] פדראלי שבוא הוצאה הקפוארה אל מחוץ לחוק. בפועל החוק אסר על אימון קפוארה או שימוש בה, והטיל עונשים חמורים, שישה חודשי מאסר, על אלו שנתפסו עוסקים באומנות האסורה. הקפוארה המשיכה להתקיים בשכבות החלשות. משחקי קפוארה ואימונים נערכו אחרי העבודה, בחגים ובכל השעות הפנויות, אך לא באולמות מסודרים ובשעות קבועות, אלא ברחוב. לרוב החליפו מקומות ושעות לעתים תכופות כדי לא ליפול לידי המשטרה. אך בכל זאת לא פעם קרו מהומות עקב הגעת משטרה למקום.
 
מנואל שיחק בהודות הרחוב, אך ללא אימון הדבר לא היה קל. מנואל החל ללמוד קפוארה בגיל שתים עשרה בבאהיה אצל Bentinho, אפריקאי שהיה קפטן ניווט, אשר למד קפוארה ב[[סנזלות]] עם העבדים. באותה תקופה לא היו קבוצות קפוארה, ואם מישהו רצה ללמוד קפוארה, היה צריך למצוא לעצמו מורה אשר ירצה ללמדו, ואז היה צריך להפוך למעין מתלמד של מורהו..

== משנתו של מסטרה בימבה ==
[[תורת האימון]] כוללת בתוכה ארבעה חלקים. כושר פיזי, טכניקה, טקטיקה, ורוח. מסטרה בימבה החל להכניס את הראשון, השני והרביעי.
 
* '''כושר פיזי''' - מסטרה בימבה רצה להביא את הקפואריסטים לשיאים חדשים. על ידי אימונים אינטנסיביים הרבה יותר, אשר כללו [[תרגילי כוח]] ו[[כושר גופני#גמישות|גמישות]] שונים תרם מסטרה בימבה לפיתוח הגוף וה[[כושר]] של הקפואריסט ובעצם הגדיל את הפוטנציאל של הקפואריסט.
* '''טכניקה''' - על ידי אימונים סיסטמטיים הרבה יותר ומקצועיים הרבה יותר, פיתח מסטרה בימבה אצל תלמידיו [[טכניקה]] טובה הרבה יותר – כלומר מימוש הפוטנציאל שיצר אצלם. הייצוג בפועל של האימונים הסיסטמטיים הוא שמונת הסיקואנציות המפורסמות של בימבה. בימבה גם פיתח שיטת אימון על ידי הטלות במטרה ללמד את הקפואריסט ליפול בצורה נכונה. 
בנוסף שאף מסטרה בימבה לחדש את הקפוארה עצמה אשר לימים תקרא [[קפוארה אג'יונאל]]  (Capoeira Regional- קפוארה אזורית). מסטרה בימבה הכניס לסגנון החדש תנועות שונות מבאטוקי, ה[[קראטה]], [[ג'יו ג'יטסו]] ו[[איגרוף]] מה שהפך את אמנות הלחימה להרבה יותר תקיפה, יעילה ואתלטית. מסטרה בימבה האמין בשינוי, פיתוח ושיפור הקפוארה.
* '''רוח''' - הסיפור מספר שמסטרה בימבה ראה שתלמידיו עצלים. הוא ראה שתלמידיו לא כל כך משקיעים באימוני הכוח שיצר עבורם, אלא מעדיפים לשחק כל היום בהודות שונות ברחוב. מסטרה בימבה לימד את אחד מהם [[סלטה]]. ראו כל חבריו איך הוא עושה סלטה, ישר התלהבו, והתחילו להתאמן גם. שאר התלמידים לא וויתרו, וכל אחד מהם עשה אותו יום לפחות מאה סלטות. למחרת התעוררו כולם עם שרירי בטן תפוסים. אך למרות הכול לא וויתרו והמשיכו להתאמן. מסטרה בימבה בחן את תלמידיו והיה מרוצה. כל אחד מהם שהצליח לבצע את התרגיל, פיתח תוך כדיי האימון שרירי בטן בהתאם לכך.
 
מעבר לשיפור הקפוארה מבחינת אימונים וטכניקה, ניסה בימבה גם לשנות את מעמד הקפוארה - ניסה למסדה.
כלומר לקבל הכרה על ידי השלטונות אשר בגלל שימוש לרעה בקפוארה אסרו על האימון והשימוש בה. הקפוארה משכה את תשומת לב השלטון, והמושל החליט שהוא רוצה לראות במו עיניו מהי אותה קפוארה. זימן המושל את הקפואריסט המסוכן ביותר אשר היה מוכר באותה תקופה – הוא מסטרה בימבה, לו היה עוד כינוי, בימבה שלושת המכות (Bimba Três Pancadas) כיוון שלא היה לוחם אשר הצליח לספוג ממנו יותר משלוש מכות. בהופעה הרשים מסטרה בימבה עם קפואריסטים נוספים את המושל, Juracy Magalhães. מסטרה בימבה הצליח סוף סוף לשכנע את הרשויות לאשר בחוק את אמנות הלחימה בעלת הערך התרבותי "קפוארה". בשנת 1932 נפתח בית הספר האזורי של באהיה לקפוארה (Luta Bahina Regional) בהדרכת מסטרה בימבה – הוא בית הספר הרשמי הראשון לקפוארה.

אך מיסוד הקפוארה לא הסתיים כאן. למרות שהוסר האיסור לעסוק בקפוארה, והקפוארה הוכרה בחוק, המעמד העליון עדיין לא קיבל את הקפוארה בסבר פנים יפות. מסטרה בימבה רצה קשרים טובים עם בני המעמד הגבוה, וכל מקורבי השלטון, בידיעה שהדרך להשאיר את הקפוארה חיה, נושמת, ללא צורך להתגונן כל הזמן היא קירבה למוקדי הכוח. זאת השיג מסטרה בימבה על ידי הצבת תנאים חדשים לקפואריסטים הלומדים בבית ספרו. הוא הכריח אותם לקבל נימוסים, ללבוש בגדים לבנים ונקיים, ולהראות מכובדים יותר. מסטרה בימבה אף הרחיק לכת ודרש רמת מוסריות מסוימת על מנת להיות תלמיד שלו. מסטרה בימבה הוסיף את החגורות (חבלים, [[Cordao]]) לקפוארה, על מנת שתראה מסודרת יותר. החגורות מזכירות דרגות צבא, ובכלל מסמלות [[היררכיה]], מה שהתאים ל[[משטר הריכוזי]] של אותה תקופה (שלטון ג'טוליו וארגאס בין השנים 1930 ל 1954). אט אט החלו זורמים בני המעמד הגבוה לשיעורים של מסטרה בימבה. אך מסטרה בימבה לא הסתפק בזאת. מסטרה בימבה אף החל לאמן את הכוחות המיוחדים של המשטרה, על מנת להתקרב עוד למוקדי הכוח. כך הבטיח בימבה לעצמו את מקום הקפוארה בצד הנכון של החוק.

== השנים האחרונות ומורשתו של מסטרה בימבה ==
למרות הצלחתו הכבירה, למרות שתלמידים שלו הופיעו באזורים נרחבים של ברזיל, בימבה לא קיבל את הסיוע המתאים משלטונות באהיה. מסטרה בימבה זעם על חוסר העזרה מצד מוסדות השלטון, ובהזמנת תלמיד עבר ל[[גואיאניה]] (Goiana) שליד [[ברזיליה]] (עיר הבירה). 
 
חשיבותו של מסטרה בימבה בעיקר על שני דברים אלו. פתיחת בי"ס מסודר לקפוארה אשר מהווה דוגמה ואבן פינה לבתי ספר רבים כיום. ועל פיתוח הקפוארה אג'יונאל – הוא הסגנון המוביל כיום.

מה חדש?

 
צור קשר

ארז מלכה

052-2653135

שם מלא
טלפון

אימייל

הודעה
 © כל הזכויות שמורות ל- מרכז ישראלי לקפוארה   |    עיצוב אתרים - סטודיו פאולה
אתר החוגים והפנאי המוביל בישראל נבנה על ידי "חוג" אתר החוגים