מסטרה פשטינייה

מסטרה פסטיניה (נולד ב-5 באפריל 1889 בסלבדור שבבאהיה, ברזיל), בנם של José Señor Pastinha ו Eugênia Maria de Carvalho הוא Vicente Ferreira Pastinha.תחילת דרכו בקפוארה

== תחילת דרכו בקפוארה ==
מסטרה פסטיניה נחשף לראשונה ל[[קפואירה|קפוארה]] בגיל שמונה. הוא למד אצל אפריקאי בשם בנדיטו (Benedito). ילד גדול ומבוגר יותר מפסטיניה היה נוהג להרביץ לו בשכונה. יום אחד בנדיטו ראה את פסטיניה ואת האגרסיות המוחזקות אצלו בפנים, ואמר לו לעבור אצלו בבית והוא ילמדו כמה דברים. במפגש הבא עם הילד, פסטיניה חיסל אותו כ"כ מהר, שאותו ילד הפך למעריץ של פסטיניה.
 
למסטרה פסטיניה הייתה ילדות נעימה. בבקרים הוא היה לומד אומנות בבית ספר קרוב, שם הוא למד לצייר. אחר הצהריים הוא היה משחק בעפיפונים ומתאמן קפוארה. הוא המשיך את לימודיו אצל בנדיטו שלוש שנים.

== שנות העשרים לחייו ==
בהמשך חייו הוא הצטרף לבית ספר למלחים בעקבות רצונו של אביו שלא כ"כ תמך בלימודי הקפוארה.  בבית הספר למלחים הוא לימד את חבריו קפוארה, בסופו של דבר, בגיל 21, עזב את בית הספר כדי להפוך לצייר מקצועי. בזמנו הפנוי הוא התאמן קפוארה תוך כדיי שמירה על פרופיל נמוך, כיוון שקפוארה עדיין הייתה בלתי חוקית..
 
== עלייתו ופתיחת בית הספר ==
ב-1941, בעקבות הזמנתו של Aberrê (תלמיד עבר של פסטיניה), פסטיניה הלך להודת יום ראשון ב "ladeira do Gengibirra" שהייתה ליד רובע Liberdade (רובע החופש), איפה שהמסטרים הגדולים ביותר הסתובבו. Aberrê כבר היה מפורסם באזור, ואחרי שבילה את אחר הצהריים שם, אחד מהמסטריים הגדולים של באיה מסטרה Amorzinho, ביקש פסטיניה להוביל את הקפוארה אנגולה. כתוצאה מכך ב-1942, פסטיניה פתח את בית הספר הראשון לאנגולה Centro Esportivo de Capoeira Angola.תלמידיו לבשו מכנסים שחורים וחולצות צהובות כמו קבוצת הכדורגל האהובה עליו "Ypiranga Futebol Clube".תרומתו להעלאת המודעות

== תרומתו להעלאת המודעות ==
הוא השתתף בפסטיבל הבינלאומי הראשון לאומנויות שחורות (מלשון הגזע השחור) בסנגל בשנת 1966. הוא הביא איתו את [[מסטרה ג'ו גראנג'י]], [[מסטרה גאטו פרטו]], מסטרה Gildo Alfinete, מסטרה Roberto Satanás, ומסטרה Camafeu de Oxossi.

== ערוב חייו ==
בימי חייו פסטיניה עבד כ[[צחצוח נעליים|מצחצח נעליים]], [[חייט]], [[סלקטור]] (בקזינו), [[מאבטח]] וכ[[פועל בניין]] וכל זאת כדי להחזיק אותו כלכלית בזמן שהוא עושה את מה שהוא אוהב – להיות אנגולרו. בגלל בגידה בידי רשויות מקומיות והבטחות שווא, פסטיניה הושאר נטוש בבית מחסה עירוני עיוור ומאוד חולה. הוא הקדיש את כל חייו לקפוארה אנגולה וב-12.4.1981 הוא שיחק את משחקו האחרון. מסטרה פסטיניה מחייה ומגן הקפוארה אנגולה, מת בגיל 92 ב-13.11.1981..

מה חדש?

 
צור קשר

ארז מלכה

052-2653135

שם מלא
טלפון

אימייל

הודעה
 © כל הזכויות שמורות ל- מרכז ישראלי לקפוארה   |    עיצוב אתרים - סטודיו פאולה
אתר החוגים והפנאי המוביל בישראל נבנה על ידי "חוג" אתר החוגים